Величаем тя, святителю отче Николае, и чтем святую память твою, ты бо молиши за нас Христа Бога нашего.

19 декабря, в день памяти святителя Николая, архиепископа Мир Ликийских, чудотворца, седмицу 27-ю по Пятидесятнице, клирик храма Христа Спасителя г. Южноукраинск иеромонах Павел (Мирзаметдинов) совершил Божественную литургию.

За Богослужением молились о прекращении междоусобной брани.

По окончании литургии отец Павел поздравил всех с праздником, и обратился к многочисленной пастве со словами проповеди.

На кануне праздника в центральном храме благочиния совершено праздничное Всенощное бдение.

Тропарь:

Пра́вило ве́ры и о́браз кро́тости,/ воздержа́ния учи́теля/ яви́ тя ста́ду твоему́/ я́же веще́й и́стина;/ сего́ ра́ди стяжа́л еси́ смире́нием высо́кая,/ нището́ю бога́тая./ О́тче священнонача́льниче Нико́лае,/ моли́ Христа́ Бо́га// спасти́ся душа́м на́шим.

Кондак:

В Ми́рех, свя́те, священноде́йствитель показа́лся еси́:/ Христо́во бо, преподо́бне, Ева́нгелие испо́лнив,/ положи́л еси́ ду́шу твою́ о лю́дех твои́х/ и спасл еси́ непови́нныя от сме́рти;// сего́ ра́ди освяти́лся еси́, я́ко вели́кий таи́нник Бо́жия благода́ти.